• Domů
  • Novinky
  • Úspěšný příběh vozů SUV pokračuje: Škoda Auto vyrobila třímilionté SUV
Úspěšný příběh vozů SUV pokračuje: Škoda Auto vyrobila třímilionté SUV
› Jubilejním vozem je černá Škoda Kodiaq Sportline, vyrobená v závodě Kvasiny
› Poté, co bylo vyrobeno přes 841 000 modelů Kodiaq, bude mít v příštích týdnech světovou premiéru jeho druhá generace 
› Škoda Auto vyrábí svá SUV v České republice, Číně, Indii, na Ukrajině a Slovensku
› Předchůdce SUV modelů značky Škoda, vůz Trekka je prvním vozem plně navrženým a vyrobeným na Novém Zélandu

Mladá Boleslav, 21. září 2023 – Škoda Auto slaví výrobu třímiliontého SUV. Jubilejním vozem je černá Škoda Kodiaq Sportline, která sjela z výrobní linky v závodě v Kvasinách. Poté, co automobilka v roce 2009 poprvé vstoupila do segmentu SUV s modelem Škoda Yeti, se tyto vozy rychle staly nedílnou součástí nabídky jejího portfolia. V průběhu své úspěšné SUV ofenzívy uvedla Škoda na trh modelové řady Kodiaq, Karoq, Kamiq a také Enyaq, svůj první plně elektrický SUV model postavený na platformě MEB. Díky úspěchu modelu Kushaq v Indii tvoří nyní vozy SUV téměř polovinu celosvětových dodávek značky Škoda.

 

„Tři miliony vozů SUV vyrobených od roku 2009 jsou pro celý tým fantastickým úspěchem. Tento výsledek podtrhuje vývoj preferencí našich zákazníků a naši flexibilitu při uspokojování jejich potřeb. Téměř 50 procent námi dodávaných vozů tvoří v současnosti modely kategorie SUV a naše mise je jasná: jsme plně odhodláni elektrifikovat naši řadu SUV a přizpůsobit tomu naše výrobní zařízení. Výzva přijata!“


Andreas Dick, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Výroby a logistiky

V závodech společnosti Škoda Auto v České republice jsou v Mladé Boleslavi vyráběny modely Kamiq, Enyaq a Enyaq Coupé, zatímco vozy Karoq a Kodiaq sjíždějí z výrobní linky v Kvasinách. Kromě toho automobilka produkuje SUV modely také v Číně, Indii, na Ukrajině a na Slovensku.

Yeti: První model SUV značky Škoda
V roce 2009 uvedla Škoda Auto na trh svou tehdy pátou modelovou řadu – Yeti. První SUV české automobilky byl kompaktní vůz, který se vyznačoval typickými vlastnostmi této kategorie, jako je vyvýšená pozice sedadel a prostornost, doplněná o Simply Clever prvky, jako například zadní sedadla VarioFlex. S počtem více než 684 000 vyrobených kusů skončila výroba modelu Yeti v roce 2018. Jeho úspěch položil základ pro rozsáhlou SUV ofenzívu značky Škoda.

Kodiaq: Průkopník SUV ofenzívy a předzvěst nové generace
Kodiaq měl světovou premiéru v září 2016 a Kodiaq RS, představený na podzim 2018, byl prvním SUV z rodiny sportovních vozů Škoda RS. Největšího SUV značky Škoda bylo k dnešnímu dni vyrobeno více než 841 000 kusů. V nejbližších týdnech se automobilka chystá představit druhou generaci tohoto modelu, která bude obsahovat i plug-in hybridní variantu s elektrickým dojezdem přesahujícím 100 km.

Škoda Karoq: SUV ofenzíva nabírá na obrátkách
Škoda Auto v roce 2017 představila druhý model v kategorii SUV, kompaktní Karoq. Tento vůz se rychle stal základním kamenem současného portfolia značky Škoda a bylo ho vyrobeno více než 705 000 kusů. Do roku 2021 byl model Karoq dostupný v 60 zemích a v celkovém počtu dodaných vozů se umístil na třetím místě za nejprodávanějším modelem Octavia a městským SUV Kamiq. Modernizovaná verze této modelové řady, kterou automobilka představila v roce 2022, přináší propracovanější designový jazyk a udržitelné materiály.  

Kamiq: Vstup do segmentu městských SUV
Modelem Kamiq rozšířila Škoda Auto svou nabídku v rychle rostoucím segmentu městských SUV. Od uvedení na trh v roce 2019 sjelo z výrobní linky přes 537 000 vozů Kamiq, včetně vozu Kamiq GT v Číně. Díky tomuto úspěchu se tento model stal v letech 2021 a 2022 nejprodávanějším SUV značky Škoda. Letos v srpnu Škoda představila modernizovaný model Kamiq, který přichází s inovacemi v oblasti designu, bezpečnosti a konektivity.

Enyaq a Enyaq Coupé: Vstup do éry elektromobility s SUV
V září 2020 uvedla Škoda Auto na trh Enyaq – svůj první sériový model založený na modulární elektrické platformě MEB (Modular Electric Drive Matrix) koncernu Volkswagen. Škoda Enyaq je pro automobilku klíčovým milníkem v její strategii e-mobility. V lednu 2022 představila Škoda Auto model Enyaq Coupé, který se pyšní emotivním designem, sportovními liniemi a velkorysým prostorem. Z výrobní linky mladoboleslavského závodu dosud sjelo více než 166 000 vozů Enyaq a Enyaq Coupé.

Kushaq: Vyrobený v Indii pro Indii
Model Kushaq představený v roce 2021, je prvním lokálně vyráběným modelem přímo v Indii. S téměř 64 000 vyrobenými kusy od svého uvedení na trh podtrhuje model Kushaq závazek značky Škoda vůči indickému trhu. S využitím stávajících synergií pro dynamicky rostoucí trhy budou první vozy Kushaq ze závodu v Púně vyváženy do Vietnamu jako CKD (Completely Knocked Down), kde budou od druhé poloviny roku 2024 finálně montovány.

Trekka: Předchůdce SUV značky Škoda
Model Trekka, představený v roce 1966, je předchůdcem dnešních modelů SUV značky Škoda. Byl vyvinut ve spolupráci s místním importérem značky Škoda a dalšími novozélandskými společnostmi. Vyznačuje se tím, že se jedná o první vozidlo plně navržené a vyrobené na Novém Zélandu. Z mladoboleslavského závodu byly k finální montáži dodány na Nový Zéland technické sady, sestávající mimo jiné z motorů a převodovek. Do roku 1972 závod v novozélandském Otahuhu vyrobil téměř 3 000 těchto vozů.